Dohányzás ellen
2007.02.06. 10:14
Egyre kevesebb országban tűrik el zárt légterű nyilvános helyen a dohányzást. Az éllovas az Amerikai Egyesült Államok, ahol éppen húsz éve, 1987. február 6-án tiltották meg a dohányzást a szövetségi épületekben. www.stop.hu
A kutatók a nyolcvanas évektől hangoztatják, hogy a mások által kilehelt dohányfüst beszívása is rákot okozhat. Mind többen vannak, akik nem intézik el kézlegyintéssel ezt a fenyegetést. Olyannyira, hogy az amerikai Belmontban azóta tilos a cigarettázás - nemcsak az utcákon, hanem gyakorlatilag mindenütt. A nemdohányzó város képviselőtestülete által egyhangúlag megszavazott törvény értelmében a dohányosok csupán az otthonukban hódolhatnak szenvedélyüknek.
Az Egyesült Államokban már totális a dohányzási tilalom a nyilvános helyeken és a belföldi légi közlekedésben. A legszigorúbban - valamennyi nyilvános helyre kiterjedően - New York szövetségi államban és Kaliforniában szankcionálják a bagózást. Kanada egyes részein ugyancsak szigorúan tiltják a dohányzást a nyilvános helyeken, bárokban, diszkókban és éttermekben, de még a szivarjáról olyannyira híres Kubában is teljes dohányzási tilalom érvényes 2005 eleje óta a középületekben, irodákban, színházakban, gyülekezési helyeken, mozikban, sőt, a nyilvános közlekedési eszközökön és a taxikban is.
Európában elsőként Írország követte a példát, egy központi rendelettel füstmentessé téve a zöld sziget nemzeti jelképpé magasztosult intézményét, a pubot - a kocsmázni szerető, s egy-egy pint habos Guinness vagy egy pohár aranyló whiskey kortyolgatását dohányfüstbe burkolózva kedvelő írek nagy bánatára. Három év óta pedig majdnem minden munkahelyen, nyilvános szállítóeszközön tilos a dohányzás, akárcsak a zárt nyilvános helyeken. Az erről megfeledkezők 3 ezer eurós pénzbírsággal sújthatók. Az ügy fonákja: a tilalom bevezetése után Írországban 25-30 százalékkal esett vissza a vendéglátó-ipari egységek forgalma a dohányzó vendégek eltűnése miatt, s ötezer munkahely szűnt meg az ágazatban.
Skóciában három év óta minden zárt térben tilos rágyújtani. Ma már nem szabad füstölni a skót szórakozó- és munkahelyeken, így éttermekben, kocsmákban, mozikban, színházakban, irodákban és szerelőcsarnokokban sem. A szakemberek szerint gyakorlatilag megszüntethető a tüdőrák Skóciában, ha a dohányzás korlátozását szolgáló intézkedéseket következetesen végrehajtják. A nikotin hívei tiltakoznak és a közvélemény félrevezetésével vádolják az egészségvédőket. "Skóciában csökkent a szívbetegségek és agyvérzések száma, az utóbbi tíz évben 25 százalékkal - érvel az ellentábor. - A várható élettartam kitolódott, nőtt az anyatejjel táplált csecsemők száma, és javult az immunizációs ráta".
Málta szigetén 2004 októbere óta dohányzási tilalom érvényes minden nyilvános helyen, ideértve a mozikat, bárokat, éttermeket, diszkókat és szállodákat. Rágyújtani csakis külön kijelölt területeken szabad a szigeten. A Földközi-tenger másik szigetén, Cipruson bírságra számíthat az az autóvezető is, aki a saját kocsijában rágyújt, miközben 16 évnél fiatalabb utast szállít.
Hollandiában 2004 januárjától tilos a dohányzás a középületekben szállodákban, éttermekben, cégeknél és pályaudvarokon; 2004 júniusa óta pedig Norvégiában is, minden étteremben, hotelben és nyilvános közlekedési eszközökön. A fjordok országában a cigarettafüstös éttermet akár be is zárhatják dohányzási tilalom ellen ismételten vétők miatt.
Itália éttermeiben 2005 januárja óta csak a megfelelő szellőző-berendezéssel ellátott, kijelölt helyeken szabad dohányozni. "A törvény nem tiltja be a dohányzást, csupán meghatározza azokat a helyeket, ahol szabad dohányozni" - magyarázkodott Girolamo Sirchia olasz egészségügyi miniszter.
2005. június elsejével Svédország is követte a norvégok, a hollandok és az olaszok példáját, amikor minden vendéglőből és szórakozóhelyről kitiltotta a füstölgőket.
Ugyancsak 2005 óta dohányzási tilalom van érvényben Ausztriában minden nyilvános helyen (és most már minden pályaudvaron is). A turistaként odalátogató dohányosokat nemigen boldogító könnyítés, hogy az ausztriai munkahelyeken rá lehet gyújtani, ha nincs a helyiségben nemdohányzó munkatárs.
Angliában, ahol a dohányzás mindig is igen drága mulatság volt, s 2006-ban a kormány kitiltotta a dohányzást a nyilvános helyekről, az elmúlt három évben összesen 4,21 millió ember szokott le a dohányzásról.
Ez év januárjától ugyancsak füstmentesek Litvánia és Szlovénia nyilvános helyei is. Belgiumban 2007 elején lépett életbe részleges tilalom a vendéglátóhelyeken. Franciaországban 2007. február 1-től minden közintézményben tilos a dohányzás - jelentette be a francia miniszterelnök, 2008 januárjától pedig a kávéházakban, sörözőkben, éttermekben is.
Romániában a vonatokon, Csehországban a buszmegállókban, Lengyelországban a pályaudvarokon, Macedóniában viszont 2006-tól minden nyilvános helyen és az irodákban, éttermekben tilos a dohányzás. A tiltást megszegők a volt jugoszláv tagköztársaságban akár négyezer euró (több mint egymillió forint) büntetést is kaphatnak.
Nálunk - a népegészségügyi program céljaival összhangban - a még 1999-ben megfogalmazott előírások szerint el kell különíteni egymástól a dohányosokat és a nem dohányzókat. Dombóváron egy új helyi rendelet szerint akár 30 ezer forintra is büntethetik azokra a magukról megfeledkezett cigarettázókat, akik a régi beidegződéssel az utcán dobálják el a csikkeket.
Az Európai Bizottság minden zárt légterű helyiségben, tehát bárokban és szórakozóhelyeken is betiltaná a dohányzást. A hivatalok és hatóságok a 27 tagállamban mindenütt egyértelműen támogatják a dohányzás korlátozását, a kulturális különbségek és az eltérő társadalmi támogatottság miatt azonban nem valószínű, hogy 2-3 éven belül mindenütt általánossá válhat a teljes körű füstmentesség.
STOP/MTI
Forrás:http://www.stop.hu/showcikk.php?scid=1072073&pontrol=121314
|